Pravidla

Systém životů

Základní počet životů je 2 životy

 • K tomuto se mu připočítává nebo odečítá hodnocení oblečení (kostýmu) a bonus za realistickou zbroj.
 • Náhražková zbroj (jekor, linoleum, karton...) se počítá jako součást kostýmu, který může značně vylepšit. Ne jako bonus za zbroj.

Životy za kostým

Do hodnocení se výrazně promítne stylizace a BAREVNOST dané strany.

 • -1 za rušivé prvky na kostýmu (patrné moderní věci, nezakryté boty, výrazné novodobé kalhoty apod.)
 • +1 za kostým, který je výrazně stylový bojový kostým, nejsou zde patrné žádné rušivé moderní vlivy

Pokud někdo nebude splňovat barevné a rozlišovací požadavky svojí nstrany, bude mu vhodně pomalován obličej! A to bez vyjímek. Jinýmy slovy, pokud nechcete mít pomalovaný ksicht (jste alergičtí nebo cokoliv) tak mějte dobře rozeznatelný kostým (i na dálku). Samozřejmě válečné malování výrazně zvýší vaše šance na lepší životové ohodnocení.

Kostýmy

Vyrobit si alespoň jednoduchý kostým by neměl být problém. K tvorbě co nejlepších kostýmů můžete být motivováni bonusy k životům. Při tvorbě kostýmu se řiďte stranou, za kterou jedete a dejte především pozor na viditelné moderní věci (kapsáče, kapuce, zipy, proužky na oblečení, nápisy na oblečení, zářivé barvy, barevné boty...) - ty totiž mohou i velice dobrý kostým zkazit. Vylepšit kostým můžete stylovými doplňky - měšce, malování, lebky...

Kvůli příjemnému zážitku z bitvy očekáváme alespoň nějaký kostým od všech účastníků - tedy pokud nebudete mít kostým vůbec žádný, nebudete do bitvy vůbec vpuštěni. Lepší špatný kostým, než nic:) S tvorbou dobrého kostýmu vám můžou pomoci tyto inspiromaty. Pokud stále nebude vědět jak na to, napište do návštěvní knihy, naši kostýmoví specialisté vám rádi poradí:)

Další inspiraci můžete načerpat na stránkách B5A.

Zbraně

Z důvodu bezpečnosti je hlavním kritériem zbraně velikost a zručnost toho, kdo s ní bojuje. Je tedy možné, že i když budete mít zbraň v normě, můžeme vám ji zakázat pokud s ní budete nebezpeční sobě či svému okolí.

Vyhrazujeme si právo, při schvalování rozřezat jeden šíp, abychom věděli, že nikomu nezpůsobí vážné zranění (je to pro vaši bezpečnost, tak prosím s touto malou obětí počítejte).

Všechny zbraně musí být měkčeny (špatně či málo měkčené zbraně prostě neschválíme, kvalitní měkčení je jistota).Tato bitva je určena pro mladší účastníky, takže je záhodno s tím trochu počítat. Následující pravidla přímo vychází z DAK pravidel.

Všechny zbraně na blízko berou za 1 život, luky a kuše berou také za 1 

 • Meče jsou povoleny
  • jednoruční (do 70cm)
  • obouruční (do 90cm)
 • Sekery, palice a obdobné zbraně jsou povoleny
  • jednoruční (do 70cm)
  • obouruční (do 90cm)
 • Kopí jsou na šarvátce zakázána!
 • Kombinace zbraní jsou na šarvátce zakázané.
 • Luky a kuše jsou povoleny dle pravidel DAK, konstrukci šípů a šipek budeme kontrolovat velmi důsledně, takže doporučujeme si vyrobit to jeden šíp/šipku víc.
 • Štíty jsou povoleny v rozměrech do 50x60cm, nebo kruhové do průměru 60cm. Mandle a pavézy jsou zakázány.
 • Kdyby byl někdo na štíty obzvláště úchylný, může přijet i se štítem 6 000cm2 beze zbraně nebo s kombinací dvou štítů klasických a chránit své spolubojovníky. Zatím se nikdo takový neobjevil:)
 • Řemdihy tjsou zakázány.
 • Kůsy, dýkové palcáty a podobné typy zbraní jsou zakázány.
 • Vrhací kopí musí být měkčené všude. Jestli si chcete přivést vlastní vrhací kopí, je potřeba napsat organizátorům ať ho netáhnete zbytečně.

Pokud máte někdo nějakou podivnou, neobvyklou nebo něčím jiným zvláštní zbraň / jejich kombinaci, která se zde neobjevila, zkuste se ozvat, třeba vám ji schválíme:)

Zbraně na štíty přesahující povolené rozměry, je možné také schválit. Budou však jsou považovány za zbraně veteránské. To znamená, že při jejich používání máte o život méně. Jejich schválení či neschválení však záleží na úsudku organizátora.

Pokud  jste CP (starší 18ti let), ozvete dopředu a ukážete, že s tím umíte zacházet bezpečně, jsme ochotní povolit v omezeném počtu i drápy, jedenapůlručky nebo jiné vitpné či exotické zbraně.

Způsob boje

Použitým systémem boje je zastavovaný systém boje: po zásahu zastavuje zasažený akci, její případné dokončení je neplatné.

Povolené typy útoků jsou sek/úder, řez a sekořez.

Zakázány jsou zakázané zásahové plochy (hlava, krk, rozkrok).
Platné zásahové plochy jsou platné zásahové plochy (tedy trup, ruce po zápěstí, nohy po kotníky).

Povolené bojové techniky jsou nabíhání - přiblížení na kontaktní vzdálenost, techniky užití volné ruky a techniky užití štítu.

Zakázané techniky jsou protláčení, proskakování a probíhání, vlnitý plech a šicí stroj (i neopakované použití).

Dodatek

Organizátoři si vyhrazují právo kohokoliv do bitvy nepustit, případně z ní vyloučit, jakožto zakázat/zabavit zbraň do konce bitvy bez nároku na vrácení účastnického poplatku.